Esperal Bielsko-Biała
Wszywka alkoholowa jest bez wątpienia jedną z najczęściej wybieranych obecnie farmakologicznych metod wspierania terapii alkoholizmu.
Esperal Bielsko-Biała – Wszywka alkoholowa Bielsko-Biała – Galmedic
Wszywka alkoholowa w Bielsku-Białej
Coraz większa liczba pacjentów zmagających się z konsekwencjami choroby alkoholowej poszukuje sposobów na podjęcie walki z nałogiem i utrzymanie stanu abstynencji. Jednym z najtrudniejszych, a zarazem pierwszych kroków, jakie muszą oni podjąć na drodze do trzeźwości, jest przerwanie ciągu alkoholowego. Przetrwanie dni, tygodni, a nawet miesięcy we wstrzemięźliwości od substancji odurzającej wspomagają farmakologiczne metody wspierania terapii choroby alkoholowej. Wśród nich najpopularniejszy jest Esperal.
„Esperal Bielsko-Biała” to hasło, na temat którego pacjenci wciąż poszukują nowych, a przede wszystkim rzetelnych informacji. Obecnie ta awersyjna metoda wspierania leczenia choroby alkoholowej dostępna jest także w bielskim Centrum Medycznym Galmedic. W procesie terapeutycznym wykorzystujemy substancję znaną powszechnie jako disulfiram. Oddziałuje ona bezpośrednio na psychikę pacjenta, wywierając zmiany w jego nastawieniu do posiadanych trudności i przyzwyczajeń. Korzystanie z awersyjnych metod wspierania terapii alkoholizmu jest całkowicie bezpieczne i wskazane zwłaszcza tym chorym, którzy nie mają wystarczająco silnej motywacji wewnętrznej do utrzymania abstynencji po opuszczeniu specjalistycznej placówki.
Specjaliści pracujący w Centrum Medycznym Galmedic zalecają, by walkę z nałogiem rozpocząć od sprawdzonych i zwykle niezawodnych metod. Pierwszym oddziaływaniem, jakie wskazuje się pacjentom, jest odtrucie alkoholowe i Esperal. Bielsko-Biała, dzięki ofercie Galmedic, zapewnia chorym kompleksowe podejście do trudności związanych i wynikających bezpośrednio z uzależnienia.
Zastosowanie metody awersyjnej jako jednego z pierwszych elementów leczenia choroby alkoholowej zapewnia bowiem najwyższy poziom skuteczności. Zwłaszcza jeżeli implementację wszywki alkoholowej łączy się z jednoczesnym rozpoczęciem detoksu alkoholowego i psychoterapią. Dzięki wszywce pacjent przestaje spożywać alkohol, co przekłada się na odzyskanie przez niego sił witalnych i motywacji do dalszego działania.
W Centrum Medycznym Galmedic w Bielsku-Białej stosuje się wyłącznie Disulfiram WZF, produkowany przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Jest to w pełni bezpieczna i legalna substancja, dopuszczona do obrotu farmaceutycznego na terenie naszego kraju.
Podczas wykonywania zabiegu nasi specjaliści dbają o sterylne warunki, komfort oraz dyskrecję pacjenta. Każdy zabieg wykonuje doświadczony chirurg, wyłącznie po przeprowadzonej wcześniej kwalifikacji pacjenta do jego rozpoczęcia. Na tej podstawie określa się nie tylko wskazania do wszycia Esperalu, ale również niweluje ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów lub usuwa przeciwwskazania.
Naszych specjalistów cechuje wysoki poziom empatii i kultury osobistej. Do potrzeb każdego pacjenta podchodzą oni w sposób indywidualny i jednostkowy. Nie uogólniamy trudności, z jakimi chorzy zgłaszają się do naszej placówki. Wręcz przeciwnie – stan każdego z nich dokładnie diagnozujemy, by jak najlepiej dobrać optymalne metody leczenia schorzeń, z jakimi się do nas zgłaszają.
Więcej na temat tego, w jaki sposób działamy, przeczytasz w zakładce O nas.
Masz pytanie dotyczące usługi? Zapraszamy do kontaktu
Wykorzystanie awersyjnych metod w leczeniu alkoholizmu
Wszywka alkoholowa jest bez wątpienia jedną z najczęściej wybieranych obecnie farmakologicznych metod wspierania terapii alkoholizmu. Zniechęca ona alkoholików do sięgania po substancję odurzającą, wykorzystując proste mechanizmy psychiczne. Opierają się one przede wszystkim na zasadzie awersji (wstrętu) przed możliwymi konsekwencjami połączenia alkoholu etylowego z disulfiramem.
Wszywka blokuje wydzielanie enzymu metabolizującego etanol w wątrobie pacjenta. W związku z tym znacznie utrudnia trawienie alkoholu i opóźnia go, wpływając na kumulację toksyn i zbędnych produktów przemiany materii w krwiobiegu. One zaś, a szczególnie aldehyd octowy, wywołują nieprzyjemne objawy zatrucia, znane również jako reakcja disulfiramowa. Po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu pacjent odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Wiedząc o tym ryzyku, większość z nich nie decyduje się na eksperymentalne przepicie wszywki. Esperal działa zatem dyscyplinująco, dbając o abstynencję pacjenta. Pijąc alkohol, nałogowiec zaczyna chorować, dlatego też powstrzymuje się od łączenia go z lekiem podczas stosowania terapii awersyjnej.
By jednak wzmocnić oddziaływania i zapobiec powrotowi do starych przyzwyczajeń po zakończeniu terapii disulfiramem, zaleca się, aby do oddziaływań możliwie szybko dołączyć psychoterapię alkoholizmu.
Pacjenci decydujący się na terapię wszywką są informowani o zakresie jej działania, skutkach ubocznych i zaleceniach lekarskich. Takie obszerne wiadomości nie tylko zwiększają ich świadomość na temat podejmowanej terapii, ale również przyczyniają się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa i zaufania w stosunku do specjalistów.
Metody awersyjne nie powinny być stosowane samodzielnie, wyjątkiem nie jest tu również wszywka alkoholowa. Centrum Medyczne Galmedic zaleca stosowanie Esperalu wyłącznie w korelacji z innymi metodami leczniczymi. Zastosowanie takich działań jak: kroplówki witaminowe, odtrucie alkoholowe i psychoterapia alkoholizmu delikatnie i stopniowo przyzwyczaja chorego do zmian i dalszego życia bez konieczności sięgania po używki.
Esperal Bielsko-Biała – jak to działa?
Wszywka alkoholowa działa na zasadzie blokady. Esperal wywołuje zmiany w funkcjonowaniu wątroby pacjenta, hamując wydzielanie w niej dehydrogenazy aldehydowej. Ten enzym trawienny jest niezwykle istotny w procesie metabolizmu alkoholu etylowego. Jeżeli go brakuje, etanol trawiony jest do postaci szkodliwej (aldehydu octowego), a wydłużony szlak metaboliczny w wątrobie doprowadza do powstania nieprzyjemnych dolegliwości, których powinien obawiać się pacjent. Zanim aldehyd octowy przekształci się w nieszkodliwy kwas octowy, pacjent odczuwa już konsekwencje połączenia alkoholu z disulfiramem. Istotne jest jednak, że dla trzeźwego organizmu wszywka alkoholowa pozostaje całkowicie obojętna.
Esperal ma postać jałowych tabletek, dostępnych pod nazwą handlową Disufiram WZF wyłącznie na zlecenie lekarza. Oznacza to, że bez recepty pacjent nie jest w stanie samodzielnie się w nie zaopatrzyć. Jednak w Centrum Medycznym Galmedic chory zgłaszający się na zabieg wszycia wszywki nie musi posiadać ani skierowania, ani recepty. Substancja ta dostępna jest od ręki w placówce. By szybko wszyć pacjentowi Esperal, Bielsko-Biała wychodzi mu naprzeciw dzięki ofercie Galmedic. Nasi specjaliści podejmują się przeprowadzania zabiegu od A do Z. Łącznie z procesem diagnostyki i określeniem niezbędnej do wszycia dawki leku.
Esperal zalecamy przede wszystkim tym pacjentom, którzy nie są w stanie samodzielnie przerwać ciągu alkoholowego, nawet ze wsparciem specjalistów. Sprawdzi się on również u chorych, którzy nie są zadowoleni z dotychczasowych efektów działań terapeutycznych. Celem stosowania Esperalu może być bowiem nie tylko rozpoczęcie leczenia alkoholizmu, ale również intensyfikacja przebiegu jego etapów. Metody awersyjne są jednak skuteczne wyłącznie wtedy, gdy pacjenci stosują się ściśle do zaleceń lekarskich. Odpowiednio dobrana dawka leku działa w krwiobiegu chorego nawet przez 12 miesięcy, stale stojąc na straży jego trzeźwości. Substancja czynna stopniowo i długotrwale uwalnia się zatem do organizmu, bez konieczności codziennego monitorowania przyjmowanych dawek. Skuteczność jej oddziaływania na organizm pacjenta jest uzależniona od jego tolerancji na substancje psychoaktywne i lecznicze. Z tego względu niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie dawki. Bezpieczna kontrola skuteczności wszywki nie jest możliwa – nie zaleca się bowiem przyjmowania podczas terapii żadnych substancji odurzających.
Reakcja disulfiramowa
Do podstawowych objawów połączenia wszywki alkoholowej z substancją odurzającą należą: dolegliwości żołądkowe towarzyszące zatruciu, arytmia, tachykardia, duszności, skurcze, wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi, ogólne rozbicie pacjenta i osłabienie organizmu. Aby zapobiec ich wystąpieniu, pacjent powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich. Podstawowym z nich jest utrzymanie wstrzemięźliwości od produktów alkoholowych przez cały okres terapeutyczny. Zakaz ten nie dotyczy wyłącznie czystego alkoholu etylowego, ale również słodyczy oraz innych produktów spożywczych, w których zawarta jest nawet najmniejsza ilość etanolu. Postuluje się również powstrzymanie się alkoholika przed stosowaniem kosmetyków zawierających alkohol. Choć używane zewnętrznie rzadko prowadzą do wystąpienia objawów reakcji disulfiramowej, mogą wzmagać pożądanie alkoholika na spożycie substancji odurzającej w innej formie. Tego zaś należy za wszelką cenę unikać.
Esperal Bielsko-Biała – przebieg zabiegu
Zabieg wszycia Esperalu jest krótki, mało inwazyjny i całkowicie bezbolesny. Podczas etapu przygotowawczego do jego przeprowadzenia lekarz zbiera od pacjenta szczegółowy wywiad, który pozwala mu określić stopień uzależnienia chorego, długość trwania ciągów alkoholowych i obecność epizodów trzeźwości. Na podstawie tych danych oraz poznanej wagi pacjenta ustala się optymalną dla jego potrzeb dawkę leku. Następnie chorego znieczula się miejscowo, zwykle w okolicy mięśnia pośladkowego. Choć implementacji wszywki można dokonać w wybranych przez pacjenta lokalizacjach, specjaliści doradzają, by umieścić ją kilka centymetrów nad pośladkiem. Ta lokalizacja jest najbardziej komfortowa dla pacjenta, a równocześnie zapewnia mu maksymalny poziom dyskrecji.
Za pomocą specjalistycznych i jałowych narzędzi chirurg wykonuje cięcie i dociera pod skórę pacjenta na głębokość kilku centymetrów. Tabletki z disulfiramem umieszcza się bowiem podpowięziowo, co stwarza konieczność wykonania dość głębokiego, ale niewielkiego nacięcia. Gdy lek jest już w ciele, natychmiast zaczyna uwalniać substancję czynną do krwiobiegu. Tymczasem chirurg zaszywa powstałą ranę z użyciem szwów tradycyjnych lub rozpuszczalnych. W przypadku zastosowania nici chirurgicznych pierwszego typu konieczne jest zgłoszenie się pacjenta na ściągnięcie szwów po upływie 10-14 dni od daty zabiegu.
Bezpieczeństwo a powikłania
Jeśli chodzi o to, jak bezpieczna jest dla pacjenta wszywka alkoholowa, pracujący w Galmedic lekarze zwracają uwagę, że powinni z niej korzystać wyłącznie świadomi alkoholicy, wykazujący szczere chęci korzystania z pomocy terapeutów i specjalistów. Próby przepicia wszywki niepotrzebnie narażają chorych na niebezpieczne dolegliwości. Esperal jest obojętny dla organizmu tylko wtedy, gdy nie znajduje się w nim alkohol. Aby móc skorzystać z implementacji wszywki alkoholowej, pacjent powinien utrzymać przynajmniej 24-godzinną abstynencję lub poddać się profesjonalnemu odtruciu alkoholowemu. Zaszycia nie przeprowadzamy, jeżeli u pacjenta stwierdzono poważne zaburzenia psychiczne wraz z epizodami depresji i myśli samobójczych, choroby onkologiczne i układu krążenia. Również niewydolność nerek, wątroby, choroby układu oddechowego, padaczka i choroby metaboliczne (zwłaszcza cukrzyca) dyskwalifikują pacjenta z możliwości przeprowadzenia zabiegu. Nie skorzystają z niego ponadto kobiety w ciąży i podczas laktacji.
Do powikłań po zabiegu wszycia Esperalu dochodzi niezwykle rzadko. Jeżeli pacjenci je zauważają, zwykle dotyczą przebiegu procesu gojenia się rany. Z tego względu każdy chory powinien zwracać szczególną uwagę na jej higienę po zabiegu. Konieczna jest obserwacja rany i jej przemywanie, co zapobiega zanieczyszczeniom i powstaniu zakażenia. Ponieważ tabletka umieszczona w ciele pacjenta traktowana jest jak ciało obce, może dojść do jej odrzucenia. W sporadycznych przypadkach mamy wtedy do czynienia z otorbieniem wszywki alkoholowej, które znacznie ogranicza skuteczność jej działania. Jeżeli pacjent zauważa znaczny obrzęk w miejscu nacięcia, wysięki, krwawienie, nadmierny ból, należy skonsultować się z lekarzem. Czasami torbiel wchłania się samoistnie wraz z tabletkami, zalecamy jednak czujność celem uniknięcia zakażenia i zaawansowanych zmian.
Często zadawanie pytanie
Esperal to tabletka zawierająca substancję blokującą wydzielanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej w wątrobie człowieka. Bierze udział w procesie zaburzającym metabolizm alkoholu etylowego.
Alkohol dostający się do organizmu „zaszytego” pacjenta staje się trucizną głównie ze względu na blokadę wydzielania enzymu wątrobowego. Bez jego udziału niemożliwe jest szybkie strawienie alkoholu etylowego do nieszkodliwej postaci.
Stosowanie Esperalu może być niebezpieczne dla pacjenta tylko wtedy, gdy nie stosuje się on do zaleceń lekarza i spożywa alkohol. Występujące po połączeniu wszywki z alkoholem objawy mogą prowadzić do znacznego uszczerbku na zdrowiu alkoholika lub nagłego stanu zagrożenia życia.
Nie, wszycie Esperalu możliwe jest w warunkach ambulatoryjnych, a także prywatnych specjalistycznych placówkach medycznych i ośrodkach terapii uzależnień.
Skuteczność wszywki alkoholowej zależy głównie od indywidualnych predyspozycji i odporności organizmu pacjenta. Zwykle terapia awersyjna z użyciem Esperalu trwa 8-12 miesięcy.
Wszywkę alkoholową można stosować na każdym etapie uzależnienia, pod warunkiem, że pacjent jest świadomy swojej decyzji i współpracuje z przedstawicielami personelu medycznego.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Wszywka alkoholowa umieszczona jest głęboko pod warstwą mięśniową. W związku z tym ani pacjent, ani osoby postronne nie są w stanie wyczuć jej pod skórą.
Blizna ma niewielkie rozmiary, a prawidłowo zagojona staje się niemal niewidoczna. Umieszczona jest ponadto w dyskretnej i komfortowej dla pacjenta lokalizacji.
Tak, Esperal dostępny jest w polskich aptekach jako Disulfiram WZF.
Połączenie wszywki alkoholowej z substancją odurzającą skutkuje wystąpieniem objawów reakcji disulfiramowej. Należą do nich: nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, zaburzenia poznawcze i psychiczne, a w szczególnych przypadkach drgawki, utrata świadomości oraz zaburzenia akcji serca.
Zabieg wszycia Esperalu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Substancję może przepisać lekarz psychiatra lub chirurg, po uprzedniej konsultacji i zbadaniu pacjenta. W Centrum Medycznym Galmedic chory nie musi posiadać recepty na lek – jeżeli zakwalifikuje się go do zabiegu, otrzyma on Esperal dostępny na miejscu w placówce.
Do zabiegu nie trzeba specjalnie się przygotowywać, należy jedynie zachować wstrzemięźliwość od substancji psychoaktywnych przez minimum 24 godziny przed „zaszyciem”.
Metoda podania disulfiramu uzależniona jest głównie od preferencji i potrzeb pacjenta. Na polskim rynku farmaceutycznym substancja dostępna jest w formie tabletek doustnych (Anticol) oraz przeznaczonych do implementacji (Esperal).
Zwykle po upływie 8-12 miesięcy, zależnie od wszczepionej dawki i predyspozycji każdego organizmu.
Wszywkę alkoholową umieszcza się kilka centymetrów nad pośladkiem, w okolicy pod powięzią mięśnia pośladkowego.
Podczas jednego zabiegu w organizmie pacjenta umieszcza się zwykle od 8 do 10 jałowych tabletek z disulfiramem.
Nie, abstynencja od substancji odurzającej jest warunkiem koniecznym dla skuteczności podejmowanej terapii awersyjnej.
Esperal ma formę podłużnych, jałowych białych tabletek.
Istnieje kilka przeciwwskazań, uniemożliwiających wykonanie zabiegu wszycia wszywki alkoholowej. Do najważniejszych z nich należą: poważne zaburzenia psychiczne wraz z epizodami depresji i myśli samobójczych, choroby onkologiczne i układu krążenia, niewydolność nerek, wątroby, choroby układu oddechowego, padaczka i choroby metaboliczne (zwłaszcza cukrzyca), ciąża, laktacja.
Esperal – cennik wszywek alkoholowych w Galmedic
W Centrum Medycznym Galmedic codziennie pomagamy pacjentom w walce z chorobą alkoholową. Masz problem i szukasz skutecznej terapii? Zapraszamy do kontakt
Własny lek
499 zł
Konsultacja lekarska
Implantacja Disulfiramu
Szwy nierozpuszczalne
Bezpłatne usunięcie szwów
Darmowa kontrola
Recepta na antybiotyk
Podstawowa
750 zł
Konsultacja lekarska
Implantacja Disulfiramu
Szwy nierozpuszczalne
Bezpłatne usunięcie szwów
Darmowa kontrola
Recepta na antybiotyk
Wszywka PLUS
850 zł
Konsultacja lekarska
Implantacja Disulfiramu
Antybiotyk domięśniowy
Szwy rozpuszczalne
Darmowa kontrola
Druga bezpłatna kontrola
Cena konsultacji lekarskiej w Centrum Medycznym Galmedic wynosi 200 zł. Darmowa kontrola w razie konieczności do 3 miesięcy od wykonania zabiegu implantacji.
Usługi świadczone w Centrum Medycznym Galmedic możesz opłacić online za pośrednictwem serwisu Przelewy24.